Yükleniyor...
Mağazalar İçin Koku Makinesi

Mağazalar İçin Koku Makinesi

Her mağaza artık kendine has bir koku tasarlıyor. Mağaza kokusu, siz mağazaya girmeden önce sizi karşılıyor, mağazada kaldığınız sürece size eşlik ediyor, çıkarken de uğurluyor.Hatta çıktıktan sonra dahi belleğimizde uzunca bir zaman yerini koruyor. Şayet kokuyu çok beğenmiş isek, ikinci üçüncü kez hissettiğimizde tanımamız ve mağaza ile özdeşleştirmemiz çok daha kolay oluyor.

Mağaza kokusu ve satış arasındaki ilişkiyi inceleyen yüzlerce araştırma var. Mağaza kokusu nasıl olursa insanlar daha kolay satın alır veya ikna olur üzerine yapılmış ve halen devam eden çalışmalarda mevcuttur. Doğrudan olmasa da dolaylı olarak güzel kokunun satın alma sürecindeki etkisini de zaten biliyoruz.

Avmlerde bulunan büyük ve zincir mağazaların hemen hepsinde artık bir kokulandırma sistemi var. İşletmeler, mağaza kokusu ve markalarını özdeşleştirme yolunda çalışmalar yapıyorlar. Koku adeta markanın bir parçası haline getirilmek isteniyor. Erkek giyim üzerine faaliyet gösteren bir mağaza, daha çok erkek parfümlerine yakın kokuları tercih ederken, spor mağazaları daha fresh kokuları tercih edebiliyor. Dolayısı ile sektör ve mağaza kokusu arasında gizli bir bağ var aslında.

Mağaza kokusu sıralamasında ilk sırayı, çiçek özlü kokular alıyor, ardından fresh kokular tercih ediliyor genelde.Koku duyusunun müşterilerin satın alma alışkanlığında bıraktığı etki ise bir gerçek. Yapay olarak geliştirilmiş pek çok mağaza kokusu, bir pazarlama taktiği olarak ürünlerde ve mağazalarda kullanılıyor. Sektörde buna ʼkokulu pazarlamaʼ deniliyor. Amaç ise en hoş, en bilindik mağaza kokularını kullanarak, insanların hafızalarındaki güzel anılarını canlandırarak satılan ürünleri çekici kılmak; tüketicinin sadece aklına değil, duygularına da hitap edebilmek.

Türkiye de yaklaşık 10 yıldır mağazalarda kullanılan kokulandırma sistemlerine duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Mağaza kokusu artık neredeyse kurumsal imza oluyor. İpekyol’un kokusu, Vakko’nun kokusu gibi şeyleri sıkça duyuyoruz artık.

Kısaca özetlemek gerekirse; gerek satış ve pazarlamada gerekse duyulara hitap edebilme anlamında, mağaza kokusu işletmelerin elini her türlü güçlü kılıyor. Marka bilinirliğine sağladığı katkı da zaten malum. Mağazalar için koku kurumsallığın bir parçası gibi algılanıyor artık.Tüm bunları düşündüğümüz de, mağaza kokusu, mağaza ve butikler için olmazsa olmazlar arasında yerini alıyor.

Benzer Makaleler